Obecna strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Portalu o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi dostępna jest pod adresem: www.gov.pl/web/handel-ludzmi

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
A A A

Osiemnastu oskarżonych w sprawie o handel kobietami w Lubuskiem

Dodane dnia 09.01.2014

Do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim trafił akt oskarżenia przeciwko osiemnastu osobom zaangażowanym w proceder handlu ludźmi oraz czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez kobiety pochodzące z Polski, Ukrainy i Białorusi. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

  • Źródło: nawokandzie.ms.gov.pl
    Źródło: nawokandzie.ms.gov.pl

Przestępstwo zostało zgłoszone przez jedną z kobiet, która w 2007 roku została uprowadzona do Rzepina i zmuszana do prostytucji. W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że proceder ten trwał od końca lat 90-tych. Zarzuty gorzowskiej prokuratury dotyczą właścicieli kilku agencji towarzyskich, taksówkarzy i barmanów, a także osób, które zamieszczały w lokalnej prasie ogłoszenia, dzięki którym możliwe było nawiązanie kontaktu przez potencjalnych klientów. O udział w procederze oskarżono też osoby, które dowoziły kobiety do miejsc świadczenia usług seksualnych i tam je nadzorowały.

Troje z oskarżonych, wykorzystując trudną sytuację materialną, zwerbowało na terenie Białorusi sześć kobiet zmuszanych następnie do świadczenia usług seksualnych w Gorzowie Wielkopolskim i okolicach, za które otrzymywały z reguł połowę zysku. Szacowana kwota osiągnięta przez agencje towarzyskie z działalności przestępczej wynosi 140 tys. zł.

Mimo, iż grupa przestępcza funkcjonowała dłużej, zarzuty postawione przez prokuraturę odnoszą się do czynów popełnionych w okresie między 2000 a 2008 rokiem. Większości z oskarżonych grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

 

Opracowanie: adabrowska, MSW

 

 

Źródło: www.zielonagora.gazeta.pl; www.gazetalubuska.pl

Tagi: prostytucja, prokuratura, akt oskarżenia

podziel się treścią: