Obecna strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Portalu o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi dostępna jest pod adresem: www.gov.pl/web/handel-ludzmi

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
A A A

Polsko-brytyjska współpraca w sprawie o handel ludźmi

Dodane dnia 11.02.2014

Prokurator Generalny podpisał umowę dotyczącą powołania Wspólnego Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego między Prokuratorami Wielkiej Brytanii oraz Polski (JIT). Umowa została zawarta na okres 12 miesięcy, celem przeprowadzenia postępowania karnego w sprawie o handel ludźmi i wyzysk pracowniczy obywateli polskich na terenie Wielkiej Brytanii. Powołanie zespołu przyczyni się do zwiększenia szybkości i skuteczności działań organów ścigania obu krajów.

W 2013 roku Centralny Zespół do Walki z Handlem Ludźmi CBŚ KGP rozpoczął koordynację czynności w sprawie międzynarodowej operacji, dotyczącej handlu ludźmi werbowanych z terenu województwa pomorskiego i wykorzystywanych do pracy przymusowej na terenie Wielkiej Brytanii. Sprawa zainicjowana została na podstawie złożonego przez jedną z osób pokrzywdzonych zawiadomienia o przestępstwie. Modus operandi sprawców polegał na werbowaniu osób poprzez rozgłaszanie nieoficjalnych informacji ustnych o poszukiwaniu chętnych do pracy fizycznej w Wielkiej Brytanii. Ofiarami byli mężczyźni w wieku od 20 do 50 lat, bezrobotni, głównie z wykształceniem podstawowym, bez znajomości języka angielskiego. Transport na Wyspy Brytyjskie był organizowany i opłacany przez sprawców, a odbywał się przy wykorzystaniu tanich linii lotniczych bądź prywatnych busów należących do organizatorów. Praca przymusowa ofiar polegała na rozbiórce budynków na terenie Londynu i innych dużych miast brytyjskich. Odbywała się w bardzo ciężkich i niebezpiecznych warunkach, siedem dni w tygodniu, przez kilkanaście godzin dziennie. Ofiary były przetrzymywane w zamknięciu oraz miały ograniczoną swobodę poruszania się. Polakom nie były wypłacane świadczeniaw uzgodnionej kwocie. Osoby, które nie godziły się na takie warunki pracy, były zastraszane i stosowano wobec nich przemoc fizyczną. Na miejscu mogło być jednocześnie zmuszanych do pracy nawet kilkadziesiąt osób różnej narodowości, nie tylko polskiej.

W lutym 2013 roku w tej sprawie zostało wszczęte śledztwo o czyn z art. 189a Kodeksu karnego, które prowadzone jest przez Centralne Biuro Śledcze KGP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku. Z uwagi na miejsce popełnienia przestępstwa, jak i udział w działalności przestępczej brytyjskiego obywatela podjęto decyzję o nawiązaniu ścisłej współpracy z Policją New Scotland Yard. We wrześniu 2013 roku odbyło się spotkanie koordynacyjne z udziałem przedstawicieli tej formacji, którego celem było wypracowanie dalszych kierunków wspólnych działań wykrywczych, skupiając się m.in. na rozważeniu przeprowadzenia jednoczesnej realizacji dla obydwu państw i neutralizacji międzynarodowej grupy przestępczej zaangażowanej w przestępstwo handlu ludźmi. Mając na uwadze realne zagrożenie życia i zdrowia osób wykorzystywanych i zmuszanych do pracy przymusowej, w październiku 2013 roku przystąpiono do wspólnej realizacji zadań ze stroną brytyjską. Wynikiem przeprowadzonych przez Policję brytyjską działań było uwolnienie dwunastu Polaków, jak i zatrzymanie m.in. dwóch głównych organizatorów (Polaka i Anglika) oraz ujawnienie przy jednym z zatrzymanych i zabezpieczenie ponad 200 tys. funtów szterlingów. Działania przeprowadzone na terenie Polski skutkowały m.in. zabezpieczeniem stosownego materiału dowodowego potwierdzającego działalność przestępczą sprawców.      

Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku wynika, że zarzut popełnienia handlu ludźmi przedstawiono dotychczas 35-letniej mieszkance powiatu kartuskiego, Izabeli R. oraz 61-letniemu mieszkańcowi Słupska, Andrzejowi W. Podejrzani złożyli obszerne wyjaśnienia w sprawie i nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Oboje podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. W toku postępowania podejmowane są dalsze istotne czynności procesowe, w szczególności przesłuchania kilkudziesięciu ustalonych dotąd pokrzywdzonych.

 

Opracowanie: adabrowska, MSW

Tagi: Wielka Brytania, współpraca, JIT

podziel się treścią: