Modern Slavery Act – Brytyjska ustawa dotycząca handlu ludźmi zatwierdzona
Dodane dnia 01.04.2015
Nowa ustawa w całości dotycząca handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa wejdzie w życie. Brytyjski Parlament pracował nad ustawą od kwietnia 2014 roku, a 26 marca 2015 r., po uchwaleniu przez Parlament, podpisała ją Królowa Elżbieta.
Modern Slavery Act (Ustawa o Współczesnym Niewolnictwie) znacząco poszerza możliwości wspierania i ochrony ofiar oraz daje organom ścigania dodatkowe narzędzia mające poprawić skuteczność ścigania sprawców. Ponadto zawarte w niej regulacje mają zachęcać przedsiębiorców do podejmowania działań mających na celu eliminację wszelkich form pracy przymusowej i innych rodzajów wyzysku ze swoich łańcuchów dostaw.
Minister Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May stwierdziła, że nowe prawo wysyła najsilniejszy z możliwych sygnał w stronę przestępców, mówiący że jeżeli są zamieszani w ten nikczemny proceder, to zostaną aresztowani, osądzeni i zamknięci w więzieniu.
W zakresie ścigania przestępstwa handlu ludźmi nowa ustawa:
- Zwiększa maksymalną karę za handel ludźmi z dotychczasowych 14 lat pozbawienia wolności do kary dożywocia;
- Ma zagwarantować, że sprawcy skazani za handel ludźmi podlegać będą najsurowszym procedurom konfiskaty dóbr uzyskanych z przestępczej działalności;
- Konsoliduje i upraszcza istniejące przepisy karne zbierając je w jednym miejscu;
- Wprowadza możliwość wydania tzw. Slavery and Trafficking Prevention Order i Slavery and Trafficking Risk Order – aktów zawierających zakazy i nakazy kierowane do konkretnych adresatów, będących sprawcami przestępstw;
- Usuwa lukę uniemożliwiającą Straży Granicznej prowadzenie działań na statkach znajdujących się na morzu wzmacniając jej uprawnienia.
W zakresie ochrony i wsparcia ofiar:
- Wprowadza ustawową ochronę przed karaniem ofiar handlu ludźmi;
- Rozszerza możliwości zasądzania odszkodowań ;
- Gwarantuje dzieciom wsparcia odpowiednio przygotowanych „Child Advocates”;
- Rozszerza specjalne środki wsparcia dla ofiar w trakcie postępowania karnego;
- Wprowadza ustawowe wytyczne dotyczące identyfikacji ofiar handlu ludźmi;
- Wprowadza mechanizmy ochrony ofiar przebywających w Wielkiej Brytanii na podstawie wiz pracowniczych.
Ustawa ustanawia również stanowisko Komisarza Przeciwko Niewolnictwu. Jego rola polegać ma na wzmacnianiu działań organów ścigania i ich kontrolowanie na każdym poziomie. Ma to gwarantować ujawnianie i karanie sprawców oraz szybką identyfikację ofiar w celu udzielenia im odpowiedniej pomocy. Na to stanowisko powołany został Kevin Hyland.