Obecna strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Portalu o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi dostępna jest pod adresem: www.gov.pl/web/handel-ludzmi
A A A

Handel ludźmi i przestępstwa okołoprostytucyjne na szkodę małoletnich. Raport z badań.

Dodane dnia 03.02.2014

Poniższy raport prezentuje wyniki badań, dotyczących przestępstw okołoprostytucyjnych i przestępstwa handlu dziećmi w celu wykorzystania ich w prostytucji. Wykorzystywanie dzieci w prostytucji i handel dziećmi to formy zniewolenia oraz przemocy, które sprowadzają dziecko do roli przedmiotu seksualnego o wartości handlowej.

  • Raport z badań na temat handlu dziećmi
    Raport z badań na temat handlu dziećmi

Oficjalne statystyki mówią jedynie o przypadkach zgłoszonych lub wykrytych. Jedną z przyczyn niewykrywalności tych zjawisk jest fakt, że w dużej mierze wykorzystywaniem dzieci w prostytucji zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, które stosują wobec dzieci różne środki przymusu. Dzieci są zastraszane, boją się ostracyzmu i odrzucenia zarówno przez bliskich, jak i społeczeństwo, ponieważ często mają poczucie, że w jakiś sposób przyczyniły się do swojego wykorzystania. Zmieniające się sposoby werbowania potencjalnych ofiar utrudniają rozpoznanie skali zjawiska oraz charakterystyki pokrzywdzonych i sprawców.

Badania aktowe, których dotyczy poniższy raport, były odpowiedzią na braki w wiedzy dotyczącej procederu wykorzystywania dzieci w prostytucji, a ich wypełnienie jest niezbędne do stworzenia odpowiednich programów profilaktycznych oraz rehabilitacyjnych dla ofiar. Dla dalszego losu osoby małoletniej wykorzystywanej w prostytucji istotne znaczenie ma postępowanie organów wymiaru sprawiedliwości, w tym również adekwatna kwalifikacja prawna czynów, których dopuścili się sprawcy. Przeprowadzenie badań służyło również przyjrzeniu się temu, czy czyny przestępcze, które wypełniają znamiona handlu ludźmi, zgodnie z definicją zawartą w polskim prawie karnym lub w aktach prawa międzynarodowego, są w praktyce polskich sądów jako takie kwalifikowane.

Link do raportu:

https://fdds.pl/baza_wiedzy/2012-handel-ludzmi-przestepstwa-okoloprostytucyjne-szkode-maloletnich/

Tagi: handel dziećmi, publikacja

podziel się treścią: